O nas

Od wielu lat w Fundacji Media 3.0 prowadzimy serwis datablog.pl, na którym nasze materiały opieramy o dziennikarstwo danych. Od samego początku oprócz publikacji materiałów przetwarzających i wizualizujących dane publiczne, staramy się także zamieszczać materiały edukacyjne. Nie chcemy narzekać na poziom dziennikarstwa w Polsce jak inni, my chcemy przede wszystkim wspierać dziennikarzy w dostępie do narzędzi online oraz rozwijać ich umiejętności w zakresie dziennikarstwa danych czy po prostu dziennikarstwa spełniającego wymogi dzisiejszych czasów.

 

Kurs stworzyli

 

 

Łukasz Żyła – dziennikarz, specjalista od open data, programista. Członek grupy roboczej ds. otwierania danych w Ministerstwie Cyfryzacji oraz grupy roboczej ds. udostępniania informacji sektora publicznego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Były redaktor naczelny w kilku śląskich mediach, były dziennikarz Gazety Wyborczej. Projektant pierwszej aplikacji przetwarzającej na żywo dane z Sejmu – Parlament oraz serwisu dziennikarstwa danych ktorzadzi.pl, który analizuje i wizualizuje powiązania świata polityki i biznesu. Publikuje na datablog.pl, specjalizuje się w analizie danych publicznych i ich wizualizacji. Prezes Fundacji Media 3.0 odpowiedzialny za obszar otwierania danych publicznych i zarządzanie strategiczne działaniami fundacji. Programuje w językach Javascript, Python oraz Processing. Studiował nauki polityczne na UJ.

 

 

Szymon Kaliski – programista i artysta multimedialny. Specjalizuje się w tworzeniu narzędzi i interfejsów do wizualizacji danych. Tworzył wizualizacje m.in. dla Google (I/O 2015 – wizualizacja telefonów z systemem Android), City of London (wizualizacja 50 lat rozwoju miasta – https://maps.london.gov.uk) czy Nesta. Jako programista specjalizuje się w językach Javascript, C++ i Clojure. Należy do zespołu badaczy centrum HAT (Humanities/Art/Technology). W 2018 roku stworzył serwis otwartepanstwo.pl (prowadzony przez Fundację Media 3.0) agregujący polskie akty prawne z dzienników urzędowych. Członek Rady Programowej Fundacji Media 3.0, odpowiedzialny za wytyczanie głównych technologicznych obszarów strategicznych związanych z przetwarzaniem danych publicznych. Prowadzi szkolenia z zakresu kreatywnego programowania i wizualizacji danych na całym świecie. Studiował informatykę na UAM oraz intermedia na ASP w Poznaniu.

Informacja o projekcie

PROJEKT „INKUBACJA INNOWACJI SPOŁECZNYCH W OBSZARZE KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO OSÓB DOROSŁYCH” O NUMERZE POWR.04.01.00-00-I085/15 JEST DOFINANSOWANY W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ 2014-2020 WSPÓŁFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO