Narzędzia do wizualizacji

Rozwój technologiczny narzędzi internetowych sprawił, że do wizualizacji danych możemy wykorzystać rozbudowane aplikacje i to zupełnie za darmo. Narzędzia dostępne online dają nam możliwość wstępnego przygotowania danych i stworzenia wizualizacji opartej na wielu wykresach, które mamy do wyboru. Poniżej omówimy kilka najczęściej używanych programów do wizualizacji, niektóre z nich są bardziej, niektóre mniej zaawansowane. To, co je łączy, to możliwość darmowego stworzenia wizualizacji.

Tableau

Jako pierwsze narzędzie do wizualizacji danych wykorzystamy Tableau, a konkretnie Tableau Public. Jest to prawdopodobnie najbardziej zaawansowana aplikacja do tworzenia wizualizacji bez konieczności programowania, wymaga co prawda poświęcenia większej ilości czasu do nauki, ale warto go poświęcić, aby tworzyć naprawdę wyszukane interaktywne wizualizacje i historie oparte na danych. Nasze prace z narzędziami do wizualizacji danych rozpoczniemy więc od tego najtrudniejszego narzędzia. Po zapoznaniu się z tym programem z pewnością będzie nam o wiele łatwiej korzystać z pozostałych narzędzi.
Program w swej bezpłatnej wersji w pełni wystarczy na rozpoczęcie pracy z wizualizacją danych. Płatna wersja jest oczywiście bardziej rozbudowana. Wersja Tableau Public nie pozwala także na zapisywanie swoich wizualizacji na dysku lokalnym. Jest to ograniczenie, które powinniśmy wziąć pod uwagę tworząc swój materiał, ponieważ wszystkie dane, które opublikujemy będą dostępne online dla wszystkich. Pracując jednak głównie na danych publicznych nie powinno to być dla nas żadnym problemem. Wizualizacje opublikowane w serwisie Tableau Public mogą być osadzone na stronach internetowych i blogach, mogą być udostępniane za pośrednictwem mediów społecznościowych lub poczty e-mail i mogą być udostępniane do pobrania innym użytkownikom. Wizualizacje są tworzone w dołączonej aplikacji Tableau Desktop Public Edition i co najważniejsze, program nie wymaga od nas umiejętności programistycznych. Aby korzystać z aplikacji musimy się zarejestrować, pobrać i zainstalować program. To co powinno przykuć naszą uwagę zwłaszcza na początku pracy z Tableau, to wizualizacje tworzone przez innych członków zarejestrowanej społeczności. Na stronie https://public.tableau.com znajdziemy mnóstwo interesujących wizualizacji. I co najważniejsze, możemy je pobrać do naszego programu i przeanalizować je “od kuchni”. W Tableau tworzymy nie tylko zaawansowane wizualizacje, ale także możemy tworzyć rozbudowane interaktywne historie oparte na danych.

Narzędzie istnieje w kilku wersjach językowych, my będziemy korzystać z wersji angielskiej. Aby pracować z Tableau Public musimy najpierw pobrać oprogramowanie ze strony internetowej: https://public.tableau.com. Następnie podajemy email i klikamy “Download the App”. Tableau działa na systemy Windows i MacOS, odpowiednia wersja automatycznie pobierze się na komputer. Następnie instalujemy program zgodnie z instrukcją.

Po otwarciu programu klikamy w “Open from Tableau Public”, następnie zakładamy swoje konto, klikając na dole w “Create one now for free”. Postępujemy zgodnie z instrukcją i zakładamy swoje konto poprzez stronę internetową. Pamiętajmy, że Tableau Public funkcjonuje tylko online. Należy uważać, aby nie stracić połączenia z internetem. Jeżeli nie zapiszemy na naszym koncie online naszej pracy, utracimy ją bezpowrotnie.

Pracę z Tableau rozpoczniemy od zapoznania się z interfejsem aplikacji. Po otwarciu aplikacji pobierzemy gotowy projekt i sprawdzimy główną funkcjonalność interfejsu. Pobierz poniższy plik
[link]
W górnym menu kliknij w “File”, a następnie w “Open”. Znajdź wcześniej pobrany plik i otwórz go. Plik można też otworzyć, po prostu klikając w niego bezpośrednio w folderze. Wtedy Tableau otworzy się automatycznie. Baza, na której będziemy pracować opiera się na danych zebranych ze strony https://data.worldbank.org/.

Wiemy już jak działa program Tableau. Spróbujemy teraz wykorzystać jego możliwości w tworzeniu wizualizacji. Skorzystamy z danych udostępnionych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na stronie https://dane.gov.pl/dataset/40. Program Tableau pozwala na wgrywanie danych między innymi z takich plików jak xls, csv, tsv, txt i json. Aplikacja ma także możliwość pobierania i łączenia się z arkuszem Google. Znajdując się w interfejsie głównym aplikacji klikamy w lewym górnym rogu w logo aplikacji. Następnie na niebieskim panelu z lewej strony, gdzie znajduje się napis “Connect”, klikamy poniżej na Google Sheets. Program połączy się z naszym kontem google poprzez przeglądarkę (oczywiście wcześniej musimy mu na to pozwolić), a następnie w programie Tableau pojawi się okienko, w którym będziemy mogli wybrać arkusz z dysku Google. Ściągnij zatem plik xls “Wypadki w szkołach i placówkach w roku szkolnym 2017/2018 w podziale na typy szkół/placówek i województwa” i umieść jako arkusz na dysku Google. Następnie połącz program Tableu z tym arkuszem zgodnie z instrukcją.
Sprawdźmy jakie możliwości kryją się się za aplikacją Tableau.

Ćwiczenie:
Wizualizacja wypadków w szkołach wymaga jeszcze dopracowania. Spróbuj poprawić miejsca, które tego wymagają, tak, aby wizualizacja była jeszcze bardziej czytelna.

 

Co poprawiliśmy? Przede wszystkim opisy osi Y pokrywały się z legendą umieszczoną na dole. Usunęliśmy więc opisy rodzajów uszkodzeń. Usunęliśmy także linie porządkujące w tle. Wydaje się, że wizualizacja jest bardziej “czysta” i nie straciła nic na przejrzystości. Dodaliśmy jeszcze kilka zmian redakcyjnych i zmniejszyliśmy rozmiar czcionki oznaczeń liczbowych osi X. Pamiętaj, że sposób w jaki prezentujesz swą wizualizację ma znaczący wpływ na nastawienie odbiorcy do Twojego materiału, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na dopracowanie wizualne swojej pracy.

Infogram
Aplikacja Infogr.am to narzędzie, które stale się rozwija. Co jakiś czas na aplikacji pojawiają się kolejne funkcje. Link do strony aplikacji to: https://infogram.com. Aby skorzystać z aplikacji, musimy najpierw założyć konto. W tym celu klikamy w prawym górnym rogu, w czerwony przycisk “Get started”.

Następnie przechodzimy do panelu użytkownika.

Program infogram jak już wspomnieliśmy stale się zmienia. Niestety ostatnimi czasy zmieniła się polityka biznesowa firmy i aplikacja umożliwia zapisanie maksymalnie 10 projektów wizualizacji w bibliotece projektów. Oczywiście możemy zawsze stworzyć wizualizację, pobrać plik PNG i ją usunąć. Czasami się jednak okazuje, że program w dziwny sposób zlicza nam nasze projekty i zmusza nas do zakupu wyższego pakietu. Należy się wtedy skontaktować z pomocą techniczną aplikacji.

Datawrapper

Program datawrapper umożliwia stworzenie wizualizacji w trzech prostych krokach. Trzeba przyznać, że prosty interfejs aplikacji wyróżnia ją na tle innych programów do wizualizacji. Link do strony aplikacji: https://www.datawrapper.de/. Obecnie na narzędziu można tworzyć wizualizacje oparte na wykresach oraz na mapach. Mapa Polski zawiera podział na województwa, a nawet powiaty, warto dodać, że program umożliwia także skorzystanie z własnego pliku z mapą. My skoncentrujemy się na pokazaniu w jaki sposób działa interfejs programu na przykładzie danych pochodzących z wyborów prezydenckich z 2015 roku. Porównamy wyniki wyborów dwóch kandydatów. Dane możesz znaleźć pod tym linkiem:

Arkusz kalkulacyjny Google
Wizualizację danych oferuje nam także arkusz kalkulacyjny Google. Rozwiązanie jest to o tyle dogodne, że możemy jednocześnie analizować nasze dane w pliku arkuszu oraz je wizualizować. Program umożliwia nam eksport wizualizacji do plików graficznych oraz udostępnienia publicznego wizualizacji online, co oczywiście daje możliwość opublikowania interaktywnej wizualizacji na stronie. Aby rozpocząć pracę nad wizualizacją trzeba mieć konto gmail (konto można utworzyć pod tym linkiem: https://accounts.google.com/signup/v2/webcreateaccount?flowName=GlifWebSignIn&flowEntry=SignUp)
Spróbujemy zwizualizować porównanie danych natężenia stresu Polaków i procentu palących papierosy. Naszym celem jest sprawdzenie, czy zachodzi korelacja pomiędzy tymi dwoma wskaźnikami.

Spróbujmy teraz wykorzystać kolejny rodzaj wykresu – wykres bąbelkowy. W tego rodzaju wykresie możemy zwizualizować więcej wartości. W arkuszu Google znajdziemy właśnie taki wykres.

Timelinejs

Kolejnym darmowym narzędziem dostępnym online jest Timelinejs. Aplikacja ta daje nam możliwość zwizualizowania danych i faktów na linii czasu. Wizualizacja jest oparta na pliku Google Spreadsheet (konieczne jest więc posiadanie swojego konta Google). Materiały graficzne pojawiające się na slajdach linii czasu pobierane są automatycznie z różnych serwisów graficznych i audiowizualnych jak vimeo, youtube, flickr, etc.

Stworzenie własnej linii czasu jest bardzo intuicyjne. Przykład wykorzystania aplikacji można znaleźć w materiale CNN: https://edition.cnn.com/2016/04/20/asia/north-korea-restaurant-defectors/index.html. Linia czasu jest interaktywna i doskonale porządkuje dane i fakty na animowanej linii czasu. Stworzenie swojej linii czasu jest banalnie proste. Wystarczy wejść na stronę: http://timeline.knightlab.com/#make i postępować zgodnie z instrukcją. Najpierw musimy zapisać na własnym dysku Google kopię pliku arkusza kallulacyjnego Google. Następnie na bazie szablonu zamieszczamy własne dane i informacje, edytując odpowiednie komórki. Edytujemy więc pola dat, nagłówków (healine) i “Text” i pozostałe komórki. Po przygotowaniu pliku musimy go opublikować, aby był dostępny online dla wszystkich. Klikamy więc w górne menu w “Plik” i “Opublikuj w internecie…”. Następnie kopiujemy adres URL naszego pliku (kopiujemy adres URL z paska przeglądarki) i wklejamy do na stronie Timelinejs: http://timeline.knightlab.com/#make. W punkcie czwartym na stronie Timelinejs pojawi się nasz link do linii czasu oraz kod iframe do zamieszczenia na stronie.

 

#1 Wersja darmowa oprogramowania Tableau to:

#2 Aby stworzyć wizualizację na arkuszu kalkulacyjnym Google:

#3 Wizualizacje w postaci mapy można przygotować w programie:

Sprawdzam

Wynik